ASUS TUF Gaming VG27AQL5A 27" QHD Fast IPS Gaming Monitor – 210Hz, 0.3ms, HDR400, FreeSync Premium
Regular price 1.00 EGP
Coming Soon!
Description
Category Specification Details
Model TUF Gaming VG27AQL5A
Refresh Rate 210Hz – Enjoy ultra-smooth motion and fluid gameplay, giving you a competitive edge.
Response Time 0.3ms – Ultra-fast pixel performance for crystal-clear visuals with zero motion blur.
Resolution QHD 2560×1440 – Sharp, vibrant, and detailed visuals that bring your games to life.
Pro Gaming Designed for competitive gamers who demand precision, clarity, and speed.
ELMB Sync Combines blur reduction and adaptive sync for sharp, tear-free action scenes.
Panel Size (inch) 27
Aspect Ratio 16:9
Display Viewing Area 596.74 x 335.66 mm
Display Surface Anti-Glare
Backlight Type LED
Panel Type Fast IPS
Viewing Angle 178°/ 178°
Pixel Pitch 0.233mm
Color Space (sRGB) 130%
Color Space (DCI-P3) 95%
Brightness (HDR, Peak) 400 cd/㎡
Brightness (Typ.) 350cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) 1300:1
Display Colors 1073.7M (10 bit)
Flicker-free Yes
Trace Free Technology Yes
GameVisual Yes
Color Temp. Selection Yes (4 modes)
GamePlus Yes
HDCP Yes, 2.2
Extreme Low Motion Blur Yes
VRR Technology Yes (Adaptive-Sync)
GameFast Input Yes
Shadow Boost Yes
Low Blue Light Yes
Multiple HDR Mode Yes
ASUS Power Sync Yes
Speaker Yes (2Wx2)
Signal Frequency (HDMI) 30~233KHz(H) / 48~ 144Hz(V)
Signal Frequency (DP) 30~311KHz(H) / 48~210Hz(V)
Power Consumption <20.8W*
Power Saving Mode <0.5W
Power Off Mode <0.3W
Voltage 100-240V, 50/60Hz
Mechanical (Tilt) Yes (+20° ~ -5°)
Mechanical (Swivel) Yes (+20° ~ -20°)
Mechanical (Pivot) Yes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment 0~130mm
VESA Wall Mounting 100x100mm
Kensington Lock Yes
1/4" Tripod Socket Yes
Dimensions (with Stand) 61.50 x 53.40 x 21.50 cm (24.21" x 21.02" x 8.46")
Dimensions (without Stand) 61.50 x 36.70 x 5.10 cm (24.21" x 14.45" x 2.01")
Box Dimension 81.50 x 47.70 x 17.00 cm (32.09" x 18.78" x 6.69")
Net Weight 6.9 kg (15.21 lbs)
Net Weight without Stand 4.6 kg (10.14 lbs)
Gross Weight 9.3 kg (20.50 lbs)
Accessories DisplayPort cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card, L-shaped Screwdriver
Certificates TÜV Flicker-free, TÜV Low Blue Light, VESA AdaptiveSync Display 210Hz, VESA DisplayHDR 400, AMD FreeSync Premium, FSC MIX